POHJOINEN KONFERENSSI

oaj_uusi_logo.gif

Keski-Pohjanmaa

Mellersta Österbotten

KÄVIJÄLASKURI

Käyntejä kotisivuilla:294120 kpl

UUTISET

23.4.2019Jouko Salmelalle liikunnan hopeinen mitaliLue lisää »3.9.2017Golfturnaus Kokkolassa 3.9.2017Lue lisää »28.3.2017Vaalipaneelissa koulutusmyönteisiä ehdokkaitaLue lisää »21.11.2016Jutta Urpilainen koulutuskahvilla KokkolassaLue lisää »4.10.2016OAJ on the Road -kiertue kävi KokkolassaLue lisää »

OAJ:n Kokkolan paikallisyhdistys ry

OAJ:s lokalförening i Karleby rf

YLEISTÄ

OAJ:n Kokkolan paikallisyhdistys ry on perustettu 23.3.1995. Paikallisyhdistys on ns. C-mallin yhdistys, jonka jäseninä ovat paikalliset opettajayhdistykset (9). Niiden yhteinen jäsenmäärä oli vuoden 2020 lopussa 917 opettajaa. Paikallisyhdistys valvoo OAJ:n jäsenten etuja ja hoitaa paikallista neuvottelu- ja sopimustoimintaa. Edunvalvonta ja vaikuttaminen tehdään yhteistyössä JUKO:n pääluottamusmiesten, luottamusmiesten ja jäsenyhdistyksien toimijoiden kanssa. Ylintä päätösvaltaa käyttää tammi/helmikuussa kokoontuva vuosikokous, joka valitsee yhdistykselle puheenjohtajan ja muut hallituksen jäsenet.

TOIMINTAA

Yhdistys järjestää maalis-huhtikuussa OAJ:n jäsenille ja heidän perheilleen virkistäytymispäivän Nuorisokeskus Villa Elbassa tai muussa vastaavassa paikassa, lokakuussa maailman opettajien päivän tilaisuuden sekä joulukuussa glögi-illan. Kokkolan yliopistokeskuksesta valmistuville uusille luokanopettajille järjestetään OAJ-info ja jäsenistölle koulutusta ajankohtaisuuden ja tarpeen mukaan.

Toiminta

Jäsenyhdistykset

JÄSENYHDISTYS
JÄSENMÄÄRÄ
Karleby svenska lärarförening rf95
Keski-Pohjanmaan aikuiskouluttajat ry27
Keski-Pohjanmaan ammatilliset opettajat ry131
Keski-Pohjanmaan konservatorion opettajat ry50
Kokkolan ja Pietarsaaren varhaiskasvatuksen opettajat ry118
Kokkolan kauppaopettajat ry / Karleby handelslärarna rf25
Kokkolan opettajien ammattiyhdistys ry419
TOOL/Kokkolan teknillisen oppilaitoksen opettajat ry19
Nordia - Barnträdgårdslärarförening rf33

Hallitus 2021

Milka Mattila  puheenjohtaja  FSL  milka.mattila(at)edu.kokkola.fi
Tiina Hagström  sihteeri  YSI  tiina.hagstrom(at)edu.kokkola.fi
Maarit Marjusaari  varapuheenjohtaja
  VO  maarit.marjusaari(at)edu.kokkola.fi
Klara Lamberg  rahastonhoitaja  FSL  klara.lamberg(at)edu.kokkola.fi
Mikko Metsäranta  tiedottaja  YSI  mikko.metsaranta(at)edu.kokkola.fi
Timo Rajaniemi  pääluottamusmies  YSI  timo.rajaniemi(at)kokkola.fi
Tiina Hagström  hallituksen jäsen  YSI  tiina.hagstrom(at)edu.kokkola.fi
 Virpi Niemelä  hallituksen varajäsen  YSI
Dieter Heiermann  hallituksen jäsen/  AO  dieter.heiermann(at)kpedu.fi
  pääluottamusmies
 Matti Varpaluoma  hallituksen varajäsen  AO
Janne Hietalahti  hallituksen jäsen  YSI  janne.hietalahti(at)edu.kokkola.fi
 Eija Hakunti  hallituksen varajäsen  YSI
Jana Holm  hallituksen jäsen  AO  jana.holm(at)centria.fi
 Asta Aikkila-Vatanen  hallituksen varajäsen  AO
Maarit Marjusaari  hallituksen jäsen  VO  maarit.marjusaari(at)edu.kokkola.fi
 Jenna Hägglund  hallituksen varajäsen  VO
Mikko Metsäranta  hallituksen jäsen  YSI  mikko.metsaranta(at)edu.kokkola.fi
 Sanna Kröger  hallituksen varajäsen  YSI
Hilkka Mommo  hallituksen jäsen  AO  hilkka.mommo(at)kpedu.fi
 Jarkko Kröger  hallituksen varajäsen  AO
Heidi Åbacka  hallituksen jäsen  FSL  heidi.abacka(at)edu.kokkola.fi
 Nancy Bäck  hallituksen varajäsen  FSL

Edunvalvonta JUKO/OAJ

Timo Rajaniemi pääluottamusmiesKokkolan kaupunki timo.rajaniemi(at)kokkola.fi
Dieter Heiermann pääluottamusmiesKeski-Pohjanmaan koulutusyhtymä dieter.heiermann(at)kpedu.fi
                                   Centria ammattikorkeakoulu