POHJOINEN KONFERENSSI

oaj_uusi_logo.gif

Keski-Pohjanmaa

Mellersta Österbotten

KÄVIJÄLASKURI

Käyntejä kotisivuilla:376280 kpl

UUTISET

8.4.2022OAJ:n vaaleissa menestystä keskipohjalaisilleLue lisää »23.4.2019Jouko Salmelalle liikunnan hopeinen mitaliLue lisää »3.9.2017Golfturnaus Kokkolassa 3.9.2017Lue lisää »28.3.2017Vaalipaneelissa koulutusmyönteisiä ehdokkaitaLue lisää »21.11.2016Jutta Urpilainen koulutuskahvilla KokkolassaLue lisää »

OAJ:n Kokkolan paikallisyhdistys ry

OAJ:s lokalförening i Karleby rf

YLEISTÄ

OAJ:n Kokkolan paikallisyhdistys ry on perustettu 23.3.1995. Paikallisyhdistys on ns. C-mallin yhdistys, jonka jäseninä ovat paikalliset opettajayhdistykset (8). Niiden yhteinen jäsenmäärä oli vuoden 2021 lopussa 939 opettajaa. Paikallisyhdistys valvoo OAJ:n jäsenten etuja ja hoitaa paikallista neuvottelu- ja sopimustoimintaa. Edunvalvonta ja vaikuttaminen tehdään yhteistyössä JUKO:n pääluottamusmiesten, luottamusmiesten ja jäsenyhdistyksien toimijoiden kanssa. Ylintä päätösvaltaa käyttää tammi/helmikuussa kokoontuva vuosikokous, joka valitsee yhdistykselle puheenjohtajan ja muut hallituksen jäsenet.

TOIMINTAA

Yhdistys järjestää maalis-huhtikuussa OAJ:n jäsenille ja heidän perheilleen virkistäytymispäivän Nuorisokeskus Villa Elbassa tai muussa vastaavassa paikassa, lokakuussa maailman opettajien päivän tilaisuuden sekä joulukuussa glögi-illan. Kokkolan yliopistokeskuksesta valmistuville uusille luokanopettajille järjestetään OAJ-info ja jäsenistölle koulutusta ajankohtaisuuden ja tarpeen mukaan.

Toiminta

Jäsenyhdistykset

JÄSENYHDISTYS
JÄSENMÄÄRÄ
Karleby svenska lärarförening rf115
Keski-Pohjanmaan aikuiskouluttajat ry25
Keski-Pohjanmaan ammatilliset opettajat ry137
Keski-Pohjanmaan konservatorion opettajat ry54
Kokkolan-Pietarsaaren varhaiskasvatuksen opettajat ry116
Kokkolan kauppaopettajat ry / Karleby handelslärarna rf24
Kokkolan opettajien ammattiyhdistys ry416
TOOL/Kokkolan teknillisen oppilaitoksen opettajat ry (toiminta loppunut 2021)19
Småbarnspedagogikens lärarförening Nordia rf33

Hallitus 2022

Marjut Levoska  puheenjohtaja  AO  marjut.levoska(at)kpedu.fi
Tiina Hagström  sihteeri/  YSI  tiina.hagstrom(at)kokkola.fi
  pääluottamusmies
Maarit Marjusaari  varapuheenjohtaja
  VO  maarit.marjusaari(at)edu.kokkola.fi
Klara Lamberg  taloudenhoitaja  FSL  klara.lamberg(at)edu.kokkola.fi
Mikko Metsäranta  tiedottaja  YSI  mikko.metsaranta(at)edu.kokkola.fi
Dieter Heiermann  hallituksen jäsen/  AO  dieter.heiermann(at)kpedu.fi
  pääluottamusmies
 Matti Varpaluoma  hallituksen varajäsen  AO
Janne Hietalahti  hallituksen jäsen  YSI  janne.hietalahti(at)edu.kokkola.fi
 Eija Hakunti  hallituksen varajäsen  YSI
Jenna Hägglund  hallituksen jäsen  VO  jenna.hagglund(at)edu.kokkola.fi
 Lisa Ström  hallituksen varajäsen  VO
Maarit Marjusaari  hallituksen jäsen  VO  maarit.marjusaari(at)edu.kokkola.fi
 Anne-Mari Uusitalo  hallituksen varajäsen  VO
Milka Mattila  hallituksen jäsen  FSL  milka.mattila(at)kokkola.fi
 Nancy Bäck  hallituksen varajäsen  FSL
Mikko Metsäranta  hallituksen jäsen  YSI  mikko.metsaranta(at)edu.kokkola.fi
 Sanna Kröger  hallituksen varajäsen  YSI
Mikko Pihlajakangas  hallituksen jäsen  YSI  mikko.pihlajakangas(at)edu.kokkola.fi
 Sallamari Aalto  hallituksen varajäsen  YSI
Satu Sundell  hallituksen jäsen  AO  satu.sundell(at)kpedu.fi
 Hilkka Mommo  hallituksen varajäsen  AO

Edunvalvonta JUKO/OAJ

Tiina Hagström pääluottamusmiesKokkolan kaupunki tiina.hagstrom(at)kokkola.fi
Dieter Heiermann pääluottamusmiesKeski-Pohjanmaan koulutusyhtymä dieter.heiermann(at)kpedu.fi
                                   Centria ammattikorkeakoulu