POHJOINEN KONFERENSSI

oaj_uusi_logo.gif

Keski-Pohjanmaa

Mellersta Österbotten

KÄVIJÄLASKURI

Käyntejä kotisivuilla:139081 kpl

UUTISET

23.4.2019Jouko Salmelalle liikunnan hopeinen mitaliLue lisää »3.9.2017Golfturnaus Kokkolassa 3.9.2017Lue lisää »28.3.2017Vaalipaneelissa koulutusmyönteisiä ehdokkaitaLue lisää »21.11.2016Jutta Urpilainen koulutuskahvilla KokkolassaLue lisää »4.10.2016OAJ on the Road -kiertue kävi KokkolassaLue lisää »

OAJ:n Kokkolan paikallisyhdistys ry

OAJ:s lokalförening i Karleby rf

YLEISTÄ

OAJ:n Kokkolan paikallisyhdistys ry on perustettu 23.3.1995. Paikallisyhdistys on ns. C-mallin yhdistys, jonka jäseninä ovat paikalliset opettajayhdistykset (9). Niiden yhteinen jäsenmäärä oli vuoden 2018 lopussa 949 opettajaa. Paikallisyhdistys valvoo OAJ:n jäsenten etuja ja hoitaa paikallista neuvottelu- ja sopimustoimintaa. Edunvalvonta ja vaikuttaminen tehdään yhteistyössä JUKO:n pääluottamusmiesten, luottamusmiesten ja jäsenyhdistyksien toimijoiden kanssa. Ylintä päätösvaltaa käyttää tammi/helmikuussa kokoontuva vuosikokous, joka valitsee yhdistykselle puheenjohtajan ja muut hallituksen jäsenet.

TOIMINTAA

Yhdistys järjestää maalis-huhtikuussa OAJ:n jäsenille ja heidän perheilleen virkistäytymispäivän Nuorisokeskus Villa Elbassa tai muussa vastaavassa paikassa ja lokakuussa maailman opettajien päivän tilaisuuden. Yhdessä Akavan aluetoimikunnan kanssa järjestetään toukokuussa Flooran päivän juhla ja marras-joulukuussa akavalainen ilta.

Toiminta

Jäsenyhdistykset

JÄSENYHDISTYS
JÄSENMÄÄRÄ
Karleby svenska lärarförening rf108
Keski-Pohjanmaan aikuiskouluttajat ry35
Keski-Pohjanmaan ammatilliset opettajat ry142
Keski-Pohjanmaan konservatorion opettajat ry50
Keski-Pohjanmaan lastentarhanopettajat ry114
Kokkolan kauppaopettajat ry / Karleby handelslärarna rf29
Kokkolan opettajien ammattiyhdistys ry413
TOOL/Kokkolan teknillisen oppilaitoksen opettajat ry23
Nordia - Barnträdgårdslärarförening rf35

Hallitus 2019

Milka Mattila  puheenjohtaja  FSL  milka.mattila(at)edu.kokkola.fi
Anne-Mari Uusitalo  sihteeri, rahastonhoitaja  LTO  anne-mari.uusitalo(at)kokkola.fi
Maarit Marjusaari  varapuheenjohtaja
  LTO  maarit.marjusaari(at)kokkola.fi
Mikko Metsäranta  tiedottaja  YSI  mikko.metsaranta(at)edu.kokkola.fi
Timo Rajaniemi  pääluottamusmies  YSI  timo.rajaniemi(at)kokkola.fi
Tiina Hagström  hallituksen jäsen  YSI  tiina.hagstrom(at)edu.kokkola.fi
 Virpi Niemelä  hallituksen varajäsen  YSI
Dieter Heiermann  hallituksen jäsen  AO  dieter.heiermann(at)kpedu.fi
 Janne Perälahti  hallituksen varajäsen  AO
Marjut Kontiokoski  hallituksen jäsen  YSI  marjut.kontiokoski(at)edu.kokkola.fi
 Janne Hietalahti  hallituksen varajäsen  YSI
Maarit Marjusaari  hallituksen jäsen  LTO  maarit.marjusaari(at)kokkola.fi
 Susanne Wickström  hallituksen varajäsen  LTO
Asko Mentu  hallituksen jäsen  AO  asko.mentu(at)centria.fi
 Laura Rahikka  hallituksen varajäsen  AO
Mikko Metsäranta  hallituksen jäsen  YSI  mikko.metsaranta(at)edu.kokkola.fi
 Sanna Kröger  hallituksen varajäsen  YSI
Hilkka Mommo  hallituksen jäsen  AO  hilkka.mommo(at)kpedu.fi
 Jarkko Kröger  hallituksen varajäsen  AO
Heidi Åbacka  hallituksen jäsen  FSL  heidi.abacka(at)edu.kokkola.fi
 Nancy Bäck  hallituksen varajäsen  FSL

Edunvalvonta JUKO/OAJ

Timo Rajaniemi pääluottamusmiesKokkolan kaupunki timo.rajaniemi(at)kokkola.fi
Dieter Heiermann pääluottamusmiesKeski-Pohjanmaan koulutusyhtymä dieter.heiermann(at)kpedu.fi
                                   Centria ammattikorkeakoulu
Marjut Kontiokoski alueluottamusmiesKokkolan kaupunki marjut.kontiokoski(at)edu.kokkola.fi