POHJOINEN KONFERENSSI

oaj_uusi_logo.gif

Keski-Pohjanmaa

Mellersta Österbotten

KÄVIJÄLASKURI

Käyntejä kotisivuilla:294103 kpl

UUTISET

23.4.2019Jouko Salmelalle liikunnan hopeinen mitaliLue lisää »3.9.2017Golfturnaus Kokkolassa 3.9.2017Lue lisää »28.3.2017Vaalipaneelissa koulutusmyönteisiä ehdokkaitaLue lisää »21.11.2016Jutta Urpilainen koulutuskahvilla KokkolassaLue lisää »4.10.2016OAJ on the Road -kiertue kävi KokkolassaLue lisää »

Kokkolan opettajien ammattiyhdistys ry

Yleistä

kokkolan_vaakuna.pngKokkolan opettajien ammattiyhdistys on perustettu vuonna 1974. Kuntaliitoksen myötä Kälviän, Lohtajan ja Ullavan yleissivistävät opettajat liittyivät yhdistyksen jäseniksi vuonna 2009. Jäsenistö koostuu Kokkolan suomenkielisen perusopetuksen, lukiokoulutuksen ja vapaan sivistystyön opettajista ja heitä oli vuoden 2020 lopussa kaikkiaan 419. Kokkolan kaupungin suomenkielisessä koululaitoksessa on luokkien 1 - 2 kouluja kaksi, luokkien 1 - 6 kouluja 15, luokkien 1 - 9 kouluja yksi,  luokkien 7 - 9 kouluja viisi ja päivälukio (kaksi toimipaikkaa) sekä aikuis- ja ammattilukio. Lisäksi kaupunki tarjoaa sairaalakouluopetusta sairaanhoitopiirin alueen kunnille. Vapaan sivistystyön opettajia toimii mm. Kokkolan seudun opistossa ja Keski-Pohjanmaan opistossa. Yhdistys on jäsenyhdistyksenä OAJ:n Kokkolan paikallisyhdistyksessä, joka on vuorostaan OAJ:n Pohjanmaan alueyhdistyksen jäsen.

Toiminta

Edunvalvonnan lisäksi ammattiyhdistys järjestää jäsenilleen erilaista koulutusta ja virkitystoimintaa kuten kaamoksen kaatajaisia, käsityökursseja, karaoke-iltoja, luontoretkiä, teatterimatkoja ja pikkujouluja. Liikuntaa harrastetaan mm. Kokkolan opettajien liikuntakerhon puitteissa. Yhdistys myös tukee jäseniään taloudellisesti heidän osallistuessaan KLL:n opettajien valtakunnallisiin mestaruussarjan kilpailuihin. Vuosittain yhdistys palkitsee opettajakunnan ulkopuolisen yhteistyötahon tunnustuspalkinnolla, yhteispelin pallolla, joita ovat saaneet toimittaja Maisa Järvelä, Kokkolan kouluterveydenhoitajat, museolehtori Lauri Skantsi, Villa Elban luontokoulu, koulukuraattori Eija Wikström, Kokkolan Tukemia (tutkimalla oppii) -hanke, Kokkolan 4H-yhdistykset, koulupoliisit Juha Puurula ja Robert Sandvik, Kokkolan kaupunginkirjasto,Kokkolan rokkikoulu ja Keski-Pohjanmaan ja Pietarsaaren alueen pelastuslaitos.

JÄSENTIEDOTTEET

SALLITTUJEN VOIMAKEINOJEN RAJAT KURINPITOTILANTEISSA

KUVIA VUOSIKOKOUKSISTA 2012 - 2018


HALLITUS 2021

Tiina Hagström  puheenjohtaja   Koivuhaan koulu   tiina.hagstrom(at)edu.kokkola.fi
 edunvalvontajaosto
 Jyrki Ojala   Ykspihlajan koulu
Johanna Elo  sihteeri   Torkinmäen koulu   Johanna.elo(at)edu.kokkola.fi
Eija Hakunti  kulttuurijaosto   K:lan suom. lukio/yhteislyseo   eija.hakunti(at)edu.kokkola.fi
 Janne Hietalahti  edunvalvontajaosto
Janni Hongell   Isokylän koulu   janni.hongell(at)edu.kokkola.fi
 varajäsen (avoin)
Taru Joensuu   Torkinmäen koulu   taru.joensuu(at)edu.kokkola.fi
 Johanna Elo
Sanna Kröger  edunvalvontajaosto   Kiviniityn koulu   sanna.kroger(at)edu.kokkola.fi
 Tuomas Rinne
Seija Mahkonen   Halkokarin koulu   seija.mahkonen(at)edu.kokkola.fi
  Kari-Pekka Mäkiaho
Juha Mommo  liikuntajaosto   Hollihaan koulu   juha.mommo(at)edu.kokkola.fi
 Kirsi Vainio
Johanna Määttälä   Veikko Vienojan koulu   johanna.maattala(at)edu.kokkola.fi
 Anne Ali-Haapala   Rahkosen koulu
Virpi Niemelä   Lohtajan Kirkonkylän koulu   virpi.niemela(at)kokkola.fi
 Johanna Tuunala   Marinkaisten koulu
Kirsti Ojala   Hakalahden koulu   kirsti.ojala(at)edu.kokkola.fi
varajäsen (avoin)
Auli Palosaari  varapuheenjohtaja   Mäntykankaan koulu   auli.palosaari(at)edu.kokkola.fi
 Eeva Jylhä
Mikko Pihlajakangas   K:lan suom. lukio/Kiviniitty   mikko.pihlajakangas(at)edu.kokkola.fi
 Heikki Jaakonaho  liikuntajaosto
Eija Piispanen  kulttuurijaosto   Lucina Hagmanin koulu   eija.piispanen(at)edu.kokkola.fi
 Miia Tuikka
Teppo Sirén  tiedottaja   Länsipuiston koulu   teppo.siren(at)edu.kokkola.fi
 Mikko Metsäranta  edunvalvontajaosto
Kälviän alakoulut      
 Paikka avoin   

TOIMIHENKILÖT

Teppo Sirén      tiedottaja   Länsipuiston koulu   teppo.siren(at)edu.kokkola.fi
Päivi Asunmaa-Sirén  varainhoitaja      paivi.asunmaa-siren(at)edu.kokkola.fi

TILINTARKASTUS

Kimmo Järvelä     toiminnantarkastaja
Juha Nuottimäki     toiminnantarkastaja
Ilona Isoaho     varatoiminnantarkastaja

LUOTTAMUSMIEHET 1.8.2019 - 31.7.2022

Timo Rajaniemi  pääluottamusmies 31.7.2021 asti           timo.rajaniemi(at)kokkola.fi
Tiina Hagström  pääluottamusmies 1.8.2021 alkaen           tiina.hagstrom(at)edu.kokkola.fi
Johanna Elo  luottamusmies (perusopetus 1 - 6)           johanna.elo(at)edu.kokkola.fi
 Petri Kettu  varaluottamusmies (perusopetus 1 - 6)
Janne Hietalahti  luottamusmies (lukio)           janne.hietalahti(at)edu.kokkola.fi
 Heikki Jaakonaho  varaluottamusmies (lukio)
Sanna Kröger  luottamusmies (erityisopetus 1 - 9)           sanna.kroger(at)edu.kokkola.fi
 Anne Tuukkanen  varaluottamusmies (erityisopetus 1 - 9)
Mikko Metsäranta  luottamusmies (perusopetus 7 - 9)           mikko.metsaranta(at)edu.kokkola.fi
 Matti Mäkitalo  varaluottamusmies (perusopetus 7  - 9)

TYÖSUOJELUVALTUUTETTU

Työsuojeluvaltuutetun tehtäviini kuuluu mm. edustaa opettajia työpaikan (koulun) työturvallisuutta koskevissa asioissa, perehtyä työpaikkojen työolosuhteisiin ja välittää työnantajan edustajalle tietoa työn tekemisen turvallisuudessa esiintyvistä puutteista. Voit ottaa yhteyttä työsuojeluvaltuutettuun, jos sinulla on kysyttävää tai mielessäsi on asioita, joille pitäisi tehdä jotain. Käyntiosoite: Innogate, 2. kerros, Korpintie 8, 67100 Kokkola.

Anders Holmberg       työsuojeluvaltuutettu       anders.holmberg(at)kokkola.fi   puh. 044 7809 376
Essi Lähteenmäki       1. ts-varavaltuutettu

OPETUSALAN AMMATTIJÄRJESTÖ OAJ RY

VALTUUSTO 2018 - 2022

Anders Holmberg   varavaltuutettu            Perus-, lukio- ja erityisopetuksen vaaliliitto
Tiina Hagström   varavaltuutettu            Luokanopettajien ja erityisopettajien vaaliliitto

OAJ:N KOKKOLAN PAIKALLISYHDISTYS RY:N HALLITUS

KOAY:n edustajat 2021

Tiina Hagström    hallituksen jäsen    tiina.hagstrom(at)edu.kokkola.fi
 Virpi Niemelä    hallituksen varajäsen
Janne Hietalahti    hallituksen jäsen    janne.hietalahti(at)edu.kokkola.fi
 Eija Hakunti    hallituksen varajäsen
Mikko Metsäranta    hallituksen jäsen, tiedottaja    mikko.metsaranta(at)edu.kokkola.fi
 Sanna Kröger    hallituksen varajäsen
Timo Rajaniemi    pääluottamusmies    timo.rajaniemi(at)kokkola.fi

OAJ:N POHJANMAAN ALUEYHDISTYS RY

KOAY:n edustajat  2021

Edustajat hallituksessa:

Tiina Hagström  hallituksen jäsen    tiina.hagstrom(at)edu.kokkola.fi
Mikko Metsäranta  hallituksen varajäsen

Edustajat jaostoissa:

Tiina Hagström  OAY-jaosto

Edustajat toimikunnissa:

Mikko Metsäranta  tiedotus