POHJOINEN KONFERENSSI

oaj_uusi_logo.gif

Keski-Pohjanmaa

Mellersta Österbotten

KÄVIJÄLASKURI

Käyntejä kotisivuilla:114920 kpl

UUTISET

3.9.2017Golfturnaus Kokkolassa 3.9.2017Lue lisää »28.3.2017Vaalipaneelissa koulutusmyönteisiä ehdokkaitaLue lisää »21.11.2016Jutta Urpilainen koulutuskahvilla KokkolassaLue lisää »4.10.2016OAJ on the Road -kiertue kävi KokkolassaLue lisää »3.2.2016Kokkolan paikallisyhdistys 20 vuoden ikäänLue lisää »

Kokkolan opettajien ammattiyhdistys ry

Yleistä

kokkolan_vaakuna.pngKokkolan opettajien ammattiyhdistys on perustettu vuonna 1974. Kuntaliitoksen myötä Kälviän, Lohtajan ja Ullavan yleissivistävät opettajat liittyivät yhdistyksen jäseniksi vuonna 2009. Jäsenistö koostuu Kokkolan suomenkielisen perusopetuksen, lukiokoulutuksen ja vapaan sivistystyön opettajista ja heitä oli vuoden 2018 lopussa kaikkiaan 413. Kokkolan kaupungin suomenkielisessä koululaitoksessa on luokkien 1 - 2 kouluja kaksi, luokkien 1 - 6 kouluja 16, luokkien 1 - 8 koulu,  luokkien 7 - 9 kouluja viisi ja päivälukio (kaksi toimipaikkaa) sekä aikuis- ja ammattilukio. Vapaan sivistystyön opettajia toimii mm. Kokkolan seudun opistossa ja Keski-Pohjanmaan opistossa. Yhdistys on jäsenyhdistyksenä OAJ:n Kokkolan paikallisyhdistyksessä, joka on vuorostaan OAJ:n Pohjanmaan alueyhdistyksen jäsen.

Toiminta

Edunvalvonnan lisäksi ammattiyhdistys järjestää jäsenilleen erilaista koulutusta ja virkitystoimintaa kuten kaamoksen kaatajaisia, käsityökursseja, karaoke-iltoja, luontoretkiä, teatterimatkoja ja pikkujouluja. Liikuntaa harrastetaan mm. Kokkolan opettajien liikuntakerhon puitteissa. Yhdistys myös tukee jäseniään taloudellisesti heidän osallistuessaan KLL:n opettajien valtakunnallisiin mestaruussarjan kilpailuihin. Vuosittain yhdistys palkitsee opettajakunnan ulkopuolisen yhteistyötahon tunnustuspalkinnolla, yhteispelin pallolla, joita ovat saaneet toimittaja Maisa Järvelä, Kokkolan kouluterveydenhoitajat, museolehtori Lauri Skantsi, Villa Elban luontokoulu, koulukuraattori Eija Wikström, Kokkolan Tukemia (tutkimalla oppii) -hanke, Kokkolan 4H-yhdistykset, koulupoliisit Juha Puurula ja Robert Sandvik, Kokkolan kaupunginkirjasto ja Kokkolan rokkikoulu.

JÄSENTIEDOTTEET

SALLITTUJEN VOIMAKEINOJEN RAJAT KURINPITOTILANTEISSA

KUVIA VUOSIKOKOUKSISTA 2012 - 2018


HALLITUS 2019

Tiina Hagström  puheenjohtaja   Koivuhaan koulu   tiina.hagstrom(at)edu.kokkola.fi
 Jyrki Ojala   Ykspihlajan koulu
Johanna Elo  sihteeri   Torkinmäen koulu   Johanna.elo(at)edu.kokkola.fi
Janne Hietalahti   K:lan suom. lukio/yhteislyseo   janne.hietalahti(at)edu.kokkola.fi
 Eija Hakunti
Sanna-Maria Järvelä   Veikko Vionojan koulu   sanna-maria.jarvela(at)edu.kokkola.fi
 Johanna Määttälä
Petri Kettu  varapuheenjohtaja   Isokylän koulu   petri.kettu(at)edu.kokkola.fi
 Janni Hongell
Sanna Kröger  edunvalvontajaosto   Kiviniityn koulu   sanna.kroger(at)edu.kokkola.fi
 Tuomas Rinne
Seija Mahkonen  kulttuurijaosto   Halkokarin koulu   seija.mahkonen(at)edu.kokkola.fi
  Kari-Pekka Mäkiaho
Juha Mommo  liikuntajaosto   Hollihaan koulu   juha.mommo(at)edu.kokkola.fi
 Kirsi Vainio
Virpi Niemelä   Lohtajan Kirkonkylän koulu   virpi.niemela(at)kokkola.fi
 Johanna Tuunala   Marinkaisten koulu
Mika Nopanen   Hakalahden koulu   mika.nopanen(at)edu.kokkola.fi
 Kirsti Ojala
Jenni Nygård-Martinez   Torkinmäen koulu   jenni.nygard-martinez(at)edu.kokkola.fi
 Johanna Elo
Mikko Pihlajakangas   K:lan suom. lukio/Kiviniitty   mikko.pihlajakangas(at)edu.kokkola.fi
 Heikki Jaakonaho  edunvalvontajaosto
Eija Piispanen   Lucina Hagmanin koulu   eija.piispanen(at)edu.kokkola.fi
 Leila Kurtén-Korkiala
Eeva Salmela  kulttuurijaosto   Mäntykankaan koulu   eeva.salmela(at)edu.kokkola.fi
 Auli Palosaari
Teppo Sirén   Länsipuiston koulu   teppo.siren(at)edu.kokkola.fi
 Mikko Metsäranta  edunvalvontajaosto
Ulla-Maria Åstrand   Ruotsalon koulu   ullamaria.astrand(at)edu.kokkola.fi
 Sari Rundgren-Nurkkala   Kälviän Kirkonkylän koulu

TOIMIHENKILÖT

Teppo Sirén      tiedottaja   Länsipuiston koulu   teppo.siren(at)edu.kokkola.fi
Janni Hongell  varainhoitaja   Isokylän koulu   janni.hongell(at)edu.kokkola.fi

TILINTARKASTUS

Kimmo Järvelä     toiminnantarkastaja
Juha Nuottimäki     toiminnantarkastaja
Ilona Isoaho     varatoiminnantarkastaja

LUOTTAMUSMIEHET 1.8.2015 - 31.7.2019

Timo Rajaniemi  pääluottamusmies (perusopetus 1 - 6)           timo.rajaniemi(at)kokkola.fi
 Petri Kettu  varaluottamusmies (perusopetus 1 - 6)
Heikki Jaakonaho  luottamusmies (lukio)           heikki.jaakonaho(at)edu.kokkola.fi
 Kimmo Korkeamäki  varaluottamusmies (lukio)
Marjut Kontiokoski  luottamusmies (alueet)           marjut.kontiokoski(at)edu.kokkola.fi
 Taina Ojala  varaluottamusmies (alueet)
Sanna Kröger  luottamusmies (erityisopetus 1 - 9)           sanna.kroger(at)edu.kokkola.fi
 Anne Tuukkanen  varaluottamusmies (erityisopetus 1 - 9)
Mikko Metsäranta  luottamusmies (perusopetus 7 - 9)           mikko.metsaranta(at)edu.kokkola.fi
 Matti Mäkitalo  varaluottamusmies (perusopetus 7  - 9)

TYÖSUOJELUVALTUUTETTU

Työsuojeluvaltuutetun tehtäviini kuuluu mm. edustaa opettajia työpaikan (koulun) työturvallisuutta koskevissa asioissa, perehtyä työpaikkojen työolosuhteisiin ja välittää työnantajan edustajalle tietoa työn tekemisen turvallisuudessa esiintyvistä puutteista. Voit ottaa yhteyttä työsuojeluvaltuutettuun, jos sinulla on kysyttävää tai mielessäsi on asioita, joille pitäisi tehdä jotain. Käyntiosoite: Innogate, 2. kerros, Korpintie 8, 67100 Kokkola.

Anders Holmberg       työsuojeluvaltuutettu       anders.holmberg(at)kokkola.fi   puh. 044 7809 376
Marjut Kontiokoski       1. ts-varavaltuutettu
Essi Lähteenmäki       2. ts-varavaltuutettu

OPETUSALAN AMMATTIJÄRJESTÖ OAJ RY

VALTUUSTO 2018 - 2022

Anders Holmberg   varavaltuutettu            Perus-, lukio- ja erityisopetuksen vaaliliitto
Tiina Hagström   varavaltuutettu            Luokanopettajien ja erityisopettajien vaaliliitto

OAJ:N KOKKOLAN PAIKALLISYHDISTYS RY:N HALLITUS

KOAY:n edustajat 2019

Tiina Hagström    hallituksen jäsen    tiina.hagstrom(at)edu.kokkola.fi
 Virpi Niemelä    hallituksen varajäsen
Marjut Kontiokoski    hallituksen jäsen    marjut.kontiokoski(at)edu.kokkola.fi
 Janne Hietalahti    hallituksen varajäsen
Mikko Metsäranta    hallituksen jäsen, tiedottaja    mikko.metsaranta(at)edu.kokkola.fi
 Sanna Kröger    hallituksen varajäsen
Timo Rajaniemi    pääluottamusmies    timo.rajaniemi(at)kokkola.fi

OAJ:N POHJANMAAN ALUEYHDISTYS RY

KOAY:n edustajat  2019

Edustajat hallituksessa:

Tiina Hagström  hallituksen jäsen    tiina.hagstrom(at)edu.kokkola.fi
Mikko Metsäranta  hallituksen varajäsen    mikko.metsaranta(at)edu.kokkola.fi
Risto Haverinen  liikuntavastaava    risto.haverinen(at)edu.kokkola.fi
Timo Rajaniemi  kutsuttava    timo.rajaniemi(at)kokkola.fi

Edustajat jaostoissa:

Tiina Hagström   OAY-jaosto

Edustajat toimikunnissa:

Risto Haverinen    liikunta, pj.
Mikko Metsäranta    tiedotus
Timo Rajaniemi    edunvalvonta, pj.